KÖZÉRDEKŰ FELHÍVÁS
(jelentősen megemelkedett a kiszabható állatvédelmi bírság összege)
Tisztelt Ebtartók!
Szabolcs Községben továbbra is gondot okoz az ebek tartása, illetve a közterületen gazdátlanul kóborló ebek száma, amelyek veszélyeztetik mind a járókelők, mind más emberek testi épségét is. Az ebtartás be nem tartásának jogszabályi következményei jelentős összegű bírsággal és halmozódással is járnak, melyet sokan bizonyára nem tudnak, vagy nem akarnak tudomásul venni.
Melyek ezek a legfontosabb szabályok – a teljesség nélkül:
Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény 3. §-a szerint állattartó az állat tulajdonosa, illetve aki az állatot vagy az állatállományt gondozza, felügyeli.
A törvény 5. §-a alapján az állattartó gondoskodni köteles az állat megfelelő és biztonságos elhelyezéséről, szakszerű gondozásáról, szökésének megakadályozásáról.
Ugyanezen törvény szerint aki a tevékenységével vagy mulasztásával az állatok védelmére, kíméletére vonatkozó jogszabályt, vagy hatósági határozat előírásait megsérti, állatvédelmi bírságot köteles fizetni.
Az állatvédelmi bírság alapösszege 15 ezer forint, azonban az állatvédelmi bírság összege 75 ezer forint, ha az állatvédelmi bírság kiszabására okot adó jogsértés elszenvedője kedvtelésből tartott állat, tehát például az eb.
A veszettség elleni védekezés részletes szabályairól szóló 164/2008. (XII.20.) FVM rendelet 4. §-a szerint az állattartó köteles minden három hónaposnál idősebb ebet veszettség ellen saját költségén állatorvossal beoltatni, továbbá az ebet évente oltatni, illetve az oltási könyvet megőrizni, s azt az oltás megtörténtét ellenőrző állat-egészségügyi hatóság felszólítására bemutatni.
A kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló 41/2010. (II.26.) Kormányrendelet 17/B. § (10) bekezdése szerint a négy hónaposnál idősebb eb csak transzponderrel (chippel) megjelölve tartható.
Ugyanezen Kormányrendelet szerint a belterület közterületén ebet csak pórázon lehet vezetni. Közterületen ebet csak olyan személy vezethet, aki az eb irányítására, kezelésére és fékentartására képes. Közterületen az eb tulajdonosának biztosítania kell, hogy az eb sem más állatot, sem embert harapásával ne veszélyeztethessen.
Példák alapján lássuk, mit is jelenthet az ebtartóknak a fenti előírások be nem tartásának következményei:
Az állatvédelmi bírságról szóló 244/1998. (XI.31.) Kormányrendelet egyértelműen megállapítja az állattartás megsértésének kötelezően alkalmazandó konkrét bírság összegeit. Mit is jelent ez a valóságban?
- Ha valaki az eb szökésének megakadályozásáról nem, vagy nem megfelelően gondoskodik, egyéb más körülmény hiányában hatos szorzószámot kell alkalmazni, így a bírság mértéke az eb szökésének és kóborlásának esetén 6x75.000.- Ft, azaz 450.000.- Ft!
- Ha megállapítható, hogy az ebet transzponderrel (chippel) nem jelöltették meg, az állatvédelmi bírság összege 2x75.000.- Ft, azaz 150.000.- Ft!
- Ha valaki az állatorvos, vagy a jegyző felé a kötelezően előírt adatszolgáltatást, adatrögzítést, adatregisztrációt nem, vagy nem a jogszabályban előírtaknak megfelelően teljesítette, akkor a bírság összege 2x75.000.- Ft, azaz 150.000.- Ft!
- Ha az ebtartó a hatóság által előírt intézkedést nem vagy hiányosan teljesítette - pl. nem olttatta be veszettség ellen az ebet -, úgy a bírság összege 2x75.000.- Ft, azaz 150.000.- Ft!
A fentiekből megállapítható, hogy az az ebtartó (állattartó), aki az előírásoknak nem tesz eleget és ez a hatóság tudomására jut, igen nagymértékű állatvédelmi bírságot köteles megfizetni.
A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 193. § (1) bekezdés a) pontja szerint, aki a felügyelete alatt álló kutyát a település belterületén felügyelet nélkül bocsátja közterületre, vagy kóborolni hagyja, szabálysértést követ el.
A törvény alapján tehát annak az ebtartónak, akit szabálysértés elkövetése miatt feljelentenek, - számolhat azzal a jogkövetkezménnyel is, hogy - az állatvédelmi bírság mellett még szabálysértési bírságot is kiróhatnak! A szabálysértési bírság felső határa 150.000.- Ft.
A fenti tájékoztató célja nem az, hogy fenyegessük, vagy zaklassuk az ebtartókat, hanem az, hogy részben rávilágítsunk a felelős ebtartásra, továbbá láthassák, milyen anyagi következményekkel jár, ha a fenti előírásokat nem, vagy nem kellően tartják be.
Tájékoztatom még a tisztelt ebtartókat arról is, hogy ezek a bírságösszegek méltányossági szempontból nem csökkenthetők, nem elengedhetőek, a körülmények figyelembevételével ezek nem méltányolhatóak, ezek összegét tételesen kell kiszabni és megállapítani az eljáró hatóságnak. Amennyiben a kirótt állatvédelmi bírságot az ebtartó nem fizeti meg, úgy az adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül.
Fentiek alapján tisztelettel és nyomatékosan kérek mindenkit, hogy az általa tartott ebet/ebeket oltassa be évente! Amennyiben az ebet még nem látták el transzponderrel, soron kívül tegyék meg, illetve az állat kóborlását minden esetben akadályozzák meg, mert látható, hogy fenti előírások be nem tartása esetén sok százezer forintos bírságra számíthat az, akit tetten érnek, vagy eljárás indul ellene.
Kérem a fentiek tudomásul vételét és segítő együttműködésüket!
Szabolcs, 2021. október 8.
Dr. Kóder László
jegyző